Czy dzieci potrzebują dezodorantu?

Pocenie się jest naturalnym procesem naszego organizmu, dzięki temu ciało reguluje swoją temperaturę, a także pozbywa się toksyn. Aby zminimalizować jego skutki uboczne w postaci przykrego zapachu, sięgamy po kosmetyki takie jak antyperspirant czy dezodorant. Jak stosować taki produkt u dzieci? Czy takie specyfiki są im w ogóle potrzebne?

Dezodorant – czy dzieci go potrzebują?

Kilkuletnie dzieci pocą się nieco inaczej niż dorośli. Ich pot nie jest wyczuwalny, dlatego maluchy nie potrzebują stosowania kosmetyków takich jak dezodorant czy antyperspirant. Wystarczy tutaj zadbać jedynie o regularną higienę. Problem z nadmierną potliwością zaczyna się wraz z zachodzącymi w ciele dziecka zmianami. Nasilenie produkcji potu oraz jego przykrych efektów związane jest z okresem dojrzewania. 

Trudno wskazać tu dokładny przedział wiekowy tego zjawiska, gdyż każdy organizm rozwija się w innym tempie. Jeśli zaobserwujemy u dojrzewającego dziecka nadmierną potliwość i powstawanie w jej efekcie nieprzyjemnego zapachu, możemy rozpocząć stosowanie delikatnych produktów, które zniwelują niekomfortowe skutki procesu fizjologicznego.

Dezodorant czy antyperspirant – co dla dzieci?

Kosmetyki tuszujące efekty pocenia nie powinny być wprowadzane do pielęgnacji dziecka zbyt wcześnie. Jego stosowanie należy rozpocząć, dopiero gdy zajdzie taka konieczność. Należy wówczas wybierać produkty zaliczające się do dezodorantów, a nie antyperspirantów. To wszystko przez delikatniejsze działanie pierwszego z wymienionych kosmetyków.

Sposób działania dezodorantu

Dezodorant ma przede wszystkim maskować nieprzyjemny zapach powstały w wyniku pocenia. Produkt ten nie zapycha kanalików potowych, pozwala więc na swobodne wydostanie się płynów powstałych w wyniku procesów fizjologicznych. Pocenie się pomaga oczyszczać organizm z toksyn, jest jednym z elementów termoregulacji. Nie powinno się więc blokować zbyt wcześnie takiego procesu, dlatego rozwiązanie w postaci dezodorantów będzie u dzieci dobrym pomysłem. Mocniej działające kosmetyki można wprowadzić, kiedy dotychczasowe metody nie będą wystarczające do zapewnienia komfortowego samopoczucia dziecka.

Jaki dezodorant dla dzieci?

Jeśli decydujemy się na używanie tego rodzajów produktu u dzieci, najlepiej wybrać wersję w kulce. Taki kosmetyk jest delikatniejszą formą dezodorantu, jest łatwy w aplikacji i nie wysusza skóry, ponieważ nie zawiera w składzie alkoholu. Produkty w aerozolach za to wysychają znacznie szybciej i nie pozostawiają śladów na ubraniach. 

Jak stosować dezodorant?

Aby produkt zachował wszystkie swoje właściwości i spełniał nasze wymagania, należy używać go w poprawny sposób. Dezodorant działa znacznie krócej i delikatniej niż antyperspirant, dlatego należy używać go po każdej kąpieli czy prysznicu. Najlepiej jeśli nakłada się go na suche ciało, wtedy ochrona przed przykrym zapachem będzie skuteczniejsza. Produkt powinien być rozprowadzony po całym obszarze pachy, a po jego aplikacji należy odczekać chwilę, aby mieć pewność, że ubrania nie zostaną ubrudzone.