Najczęstsze powikłania po grypie

Grypa to poważna choroba, nie tylko ze względu na bardzo uciążliwe objawy, ale przede wszystkim z powodu groźnych powikłań. Po czym poznać, że doszło do niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji pogrypowych?

O powikłaniach po grypie wiele mówi się w mediach, również lekarze często przestrzegają przed nimi swoich pacjentów. Niestety w praktyce mnóstwo osób nadal bagatelizuje tę chorobę, narażając się na szereg poważnych komplikacji zdrowotnych.

Kto jest najbardziej narażony na powikłania po grypie?

Powikłania po grypie mogą dotknąć każdego, kto nie podejmie stosownego leczenia i przemęcza organizm w chorobie, zamiast odpoczywać. Jednak do grupy najbardziej narażonych pacjentów zaliczamy m.in.:

  • osoby po 50. roku życia
  • dzieci do 5. roku życia
  • osoby cierpiące na choroby przewlekłe, np. astmę, POChP, chorobę wieńcową, cukrzycę
  • osoby z obniżoną wydolnością układu odpornościowego (np. zakażone wirusem HIV)
  • osoby z zakłóceniami czynności ośrodkowego układy nerwowego

Jakie są najczęstsze powikłania po grypie i po czym je rozpoznać?

  • Zapalenie ucha środkowego. W większości przypadków dotyczy dzieci, chociaż może wystąpić również u dorosłych. Przy infekcji wirusowej w uchu środkowym gromadzi się wydzielina śluzowa, z kolei przy infekcji bakteryjnej — śluzowo-ropna. Pojawia się wówczas mocny ból ucha, wysoka gorączka, problemy ze słuchem. W niektórych przypadkach może dojść nawet do przedziurawienia błony bębenkowej i wycieku ropy. Konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie stosownego leczenia, gdyż zignorowane zapalenie ucha środkowego może prowadzić do osłabienia słuchu, zapalenia nerwu twarzowego, a nawet mózgu.
  • Ostre zapalenie oskrzeli. Do najważniejszych objawów zaliczamy: silny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, gorączkę, osłabienie organizmu. Niekiedy pojawiają się duszności.
  • Zapalenie płuc. Gdy dochodzi do zapalenia płuc po grypie, objawy pojawiają się dość nagle. Na początku występuje gorączka oraz dreszcze. Bardzo szybko dołączają inne symptomy, w tym m.in. ból w klatce piersiowej, suchy i męczący kaszel, który z czasem staje się mokry, ból głowy i mięśni, ból brzucha, płytki oddech, przyspieszona praca serca. Chory musi być jak najszybciej poddany leczeniu. Stosowana jest antybiotykoterapia, mogą być wdrożone leki przeciwgorączkowe i wykrztuśne.
  • Niewydolność krążenia. Do niewydolności krążenia dochodzi, gdy pojemność minutowa serca (objętość krwi, jaką serce tłoczy w ciągu jednej minuty do naczyń krwionośnych) jest niewystarczająca dla dostarczenia odpowiedniej ilości krwi do tkanek obwodowych. Wyróżniamy niewydolność ostrą i przewlekłą. W pierwszym przypadku dochodzi do następujących objawów: nagłe i postępujące osłabienie, narastająca duszność, bladość powłok, przyspieszone lub niewymiarowe bicie serca. To stan zagrażający życiu człowieka, więc należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Przewlekła niewydolność serca charakteryzuje się powolnym narastaniem objawów, wśród których najbardziej typowymi są obrzęki i duszność. Leczenie przewlekłej niewydolności najczęściej odbywa się w domu pod okiem lekarza. W zaawansowanych przypadkach niezbędna jest terapia szpitalna.
  • Zapalenie mięśnia sercowego. Do typowych objawów zaliczamy: osłabienie, stany podgorączkowe, płytki oddech i duszność, przyspieszone tętno, kołatanie i zaburzenie rytmu pracy serca, ostre bóle w klatce piersiowej (jak w przypadku bólu wieńcowego). W niektórych przypadkach może dochodzić do zasłabnięcia, omdlenia, nawet utraty przytomności. Należy przy tym pamiętać, że niekiedy zapalenie mięśnia sercowego przebiega bezobjawowo, a do rozpoznania dochodzi dopiero w przypadku odległych skutków schorzenia.